Przejdź do głównej zawartości

Czy ochrzciłbyś kosmitę?

Wydawnictwo Copernicus Center Press ma w swojej ofercie bogaty wybór książek na bardzo interesujące tematy. Są to z reguły pozycje popularnonaukowe, ale z rodzaju tych poważniejszych, łączące zagadnienia naukowe z filozoficznymi. Ostatnio przeczytaną przeze mnie książką wydaną przez CCP było "Czy ochrzciłbyś kosmitę" autorstwa Paula Muellera i Guya Consolmagno. Obaj autorzy są jezuitami i pracują w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym. Sądząc po samym tytule, opisie na okładce i profesji autorów spodziewałam się ciekawej lektury. I się nie zawiodłam.



"Czy ochrzciłbyś kosmitę" to dialog między dwoma naukowcami, w którym wymieniają się oni swoimi myślami, spostrzeżeniami, doświadczeniami i wiedzą na różne tematy, obok których trudno przejść obojętnie. Autorzy wprowadzili podział na 7 dni, na wzór biblijnego opisu stworzenia świata. Każdy z sześciu dni to jedna poruszona kwestia, dzień siódmy jako odpoczynek, zawiera podziękowania oraz polecane artykuły i książki, po które warto sięgnąć, aby zgłębić dane zagadnienie. Każdy dzień to też inne miejsce, które stanowi tło dla rozmowy i w różny, często bardzo zaskakujący sposób, łączy się z podjętym tematem. Forma dialogu jest ciekawym rozwiązaniem, choć dla mnie miejscami próby utrzymania konwencji luźnej rozmowy, jakbyśmy stali obok i słuchali faktycznej pogawędki, były aż nazbyt usilne. Ale to jedyny drobny minus.

Wszystko zaczyna się od stworzenia świata... A raczej od Wielkiego Wybuchu... A raczej od początkowej osobliwości... No właśnie - jak to jest z tym początkiem Wszechświata? Drugi dialog dotyczy odebranej Plutonowi godności planety, co pociąga za sobą o wiele głębsze refleksje na temat astronomii i sposobów badania kosmosu. Kolejna kwestia to wciąż aktualna sprawa sprzed wieków, czyli Galileusz, system kopernikański i Kościół. Argument przytaczany w większości rozmów na temat relacji między nauką a wiarą na potwierdzenie nieodpowiedniego stosunku Kościoła do nauki. Czwartego dnia autorzy odpowiadają na pytanie czym mogła być Gwiazda Betlejemska i jakie to właściwie ma znaczenie dla naukowców i wierzących. Dzień piąty to podziwianie końca Wszechświata przez okno restauracji z powieści "Autostopem przez galaktykę". I na koniec tytułowe "Czy ochrzciłbyś kosmitę?".

Jak widać tematy są różnorodne, do każdego z pytań i problemów można podejść na różne sposoby, a każdy jest ważny zarówno z punktu widzenia nauki, jak i wiary. Autorzy, jako jezuici oraz jednocześnie naukowcy, przedstawiają oba punkty widzenia, pokazując, że niekoniecznie są one sprzeczne. Często podział wynika z niezrozumienia jednej lub drugiej strony lub z uprzedzeń. Forma dialogu jest tu więc wymowna - odpowiedzi na niektóre pytania wymagają dialogu między wiarą i nauką. Człowiek wierzący, który jest naukowcem, bada świat stworzony przez Boga, o którym wierzy, że jest logiczny, racjonalny i miłujący. Nie musi w tym być żadnej sprzeczności.

Szczerze polecam tę książkę wszystkim, którym zagadnienia z pogranicza nauki i wiary są bliskie, czy to z ciekawości, czy też dlatego, że na co dzień starają się łączyć obie te perspektywy w swoim życiu. Warto poszerzać horyzonty i poznawać różne spojrzenia, nawet, jeśli się z nimi nie zgadzamy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Proste życie

Jak chyba każdy miłośnik czytania mam całą listę książek, które chcę przeczytać. Znajdują się na niej szczególnie pozycje z klasyki literatury, za które zawsze jakoś trudno mi się zabrać. Od czasu do czasu jednak mi się to udaje i tak właśnie się stało w przypadku zbioru esejów "Walden, czyli życie w lesie", których autorem jest Henry David Thoreau. "Walden" stanowi zbiór doświadczeń i przemyśleń Thoreau, który postanowił odciąć się od przepychu, bogactwa, towarzystwa i dóbr cywilizacji. Zbudował więc samodzielnie drewniany domek w lesie nad jeziorem Walden i prowadził niemalże samowystarczalne życie. Opisy otoczenia, przyrody, spotykanych ludzi, prac, pogody i innych prozaicznych spraw stanowią często punkt wyjścia do głębszych rozważań na temat życia i kondycji człowieka, jego miejsca w świecie, pochodzenia i przeznaczenia. Thoreau był przedstawicielem transcendentalizmu. W jego esejach pojawiają się liczne odwołania do Pisma Świętego oraz do innych tekstów reli

Zwykły-niezwykły ksiądz

Dzięki uprzejmości koleżanki miałam możliwość przeczytać trzy tomy serii o księdzu Rafale autorstwa Macieja Grabskiego: "Dobra nowina", "Niespokojne czasy" i "Koniec świata". Historia na tyle mnie ujęła, że postanowiłam napisać o niej kilka słów i podzielić się swoimi wrażeniami. Ksiądz Rafał to młody kapłan, który po kilku latach tułania się po różnych parafiach jako wikary, zostaje proboszczem w Gródku. Akcja powieści rozgrywa się w latach 70. i 80. XX wieku, więc w tle pojawiają się ważne wydarzenia historyczne, takie jak wybór Jana Pawła II na papieża czy stan wojenny. Są one ważne, jednak nie stanowią podstawy tej opowieści. Książki z serii "Ksiądz Rafał" są przede wszystkim o ludziach, ich naturze, słabościach i silnych stronach, wadach i zaletach, błędach i zasługach, radościach i smutkach. Jak można się domyślić, mieszkańcy Gródka z początku nieufnie podchodzą do nowego, młodego proboszcza. Jego poprzednik, ksiądz Stanisław, mieszk